وعده وزیر اقتصاد برای بازار ارز/ اجرای ۲۲ میلیارد دلار پروژه نفتی به روش بیع متقابل

هشتم مرداد ۱۳۵۱


هند خواهان مس ایران است


به جای آجیل امروز پتروشیمی و آلومینیوم به هند صادر می‌شود.


آقای «رام ساته» سفیر هندوستان در ایران که برای مطالعه بیشتر اوضاع اقتصادی، فرهنگی و صنعتی کشور سفر خود را به شهرهای ایران از آذربایجان آغاز نموده در تبریز از کارخانجات ماشین‌سازی، بلبرینگ‌سازی، فرش‌بافی، موزه، دانشگاه و چند واحد صنعتی دیگر بازدید کرد.


ایران روزبه‌روز توسعه می‌یابد و نیاز مبرم به کالاهای مدرن مثل موتورها و ماشین‌های حفاری دارد که خوشبختانه این کالاها را از هندوستان خریداری می‌کند.


رام ساته ادامه داد: ایران هم‌اکنون کالاهای پتروشیمی، گوگرد، آلومینیوم، تیزاب سلطانی به کشور هندوستان صادر می‌کند که با توسعه روابط بین این دو کشور اخیرا تصمیم گرفته شد، انواع محصولات معدنی مثل مس و سرب را از ایران بخریم.


 


هشتم مرداد ۱۳۷۱


۲.۸ میلیون شماره تلفن تا پایان سال واگذار می‌شود


۲ میلیون و ۸۰۰ هزار شماره تلفن طی امسال و سال ۷۲ به متقاضیان در سطح کشور واگذار می‌شود:


مهندس محسن‌زاده، رئیس دفتر گروه‌های مطالعاتی و ارتباطات شرکت مخابرات ایران گفت: تا پایان برنامه اول پنج ساله دولت تعداد تلفن‌های واگذاری به مردم کشور به مرز ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار شماره خواهد رسید که این رقم در برنامه دوم پنج ساله اقتصادی تا ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار شماره پیش‌بینی شده است.


محسن‌زاده ادامه داد: مرکز تحقیقات مخابرات کشور با ساخت ۳ نوع سوئیچ دیجیتال اخیرا این سوئیچ‌ها را به تولید انبوه رسانده است.


 


هشتم مرداد ۱۳۸۱


۲۲ میلیارد دلار پروژه نفتی از طریق بیع متقابل اجرا می‌شود


مهندس میرمعزی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سال ۸۰ سه میدان نفت و گاز در ایران کشف شد که ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام درجا، ۱۳۰۰ میلیون بشکه میعانات و ۳۰۰ میلیارد مترمکعب گاز داشت.


وی افزود: در حال حاضر حجم نفت درجا در کشور ۵۰۰ میلیارد بشکه برآورد می‌شود که ۲۰ درصد آن قابل‌استحصال است. ازسوی دیگر ۲۶.۶ میلیارد مترمکعب ذخایر گاز ایران بود که سال گذشته ۳۰۰ میلیارد مترمکعب به این میزان اضافه شد.


مدیرعامل شرکت ملی نفت همچنین درباره اجرای طرح‌های نفت و گاز به روش بیع متقابل گفت: مجموع این طرح‌ها با ۲۲ میلیارد دلار سرمایه اجرا می‌‌‌شود که سهم میادین مشترک ۷۳ درصد است. ازسوی دیگر، ۷۶ درصد این قراردادها برای توسعه میادین گاز است و کل تعهدات کشور برای میدان‌های نفتی کمتر از ۵ میلیارد دلار است. گفتنی است، بازپرداخت طرح‌‌های گازی بیع متقابل از میعانات نفتی است که جزو سهمیه ایران در اوپک محسوب نمی‌شود.


میرمعزی گفت: کمتر از ۶.۵ درصد صادرات نفت ایران تا سال ۲۰۱۰ صرف بازپرداخت تعهدات قراردادهای بیع متقابل می‌شود ولی این میزان در طرح‌های گازی و از محل فروش میعانات گاز حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد خواهد بود که در مدت ۶ سال بازپرداخت می‌شود.


نفت


 


هشتم مرداد ۱۳۹۱


اختصاص ۳۵۰ میلیون دلار درآمد نفتی به وزارت نیرو


وزیر نیرو با اعلام اینکه رئیس‌جمهور بر تامین منابع مالی موردنیاز اجرای طرح‌های حوزه نیرو از طریق انتشار اوراق مشارکت، فروش مواد مازاد و روش‌های دیگر تاکید دارد، گفت: ۳۵۰ میلیون دلار از مازاد درآمد نفتی سال ۹۰ به طرح‌های وزارت نیرو اختصاص یافت.


مجید نامجو با تاکید بر اینکه در سال ۹۰ وزارت نیرو توانست از مازاد درآمدهای نفتی یک ردیف ۵۰۰ میلیون دلاری را در دولت برای استفاده از حوزه نیرو به تصویب برساند، افزود: از این میزان تقریبا ۳۵۰ میلیون دلار نیز دریافت و هزینه شد.


وی ادامه داد: از این طریق تعداد بسیار زیادی از مجتمع‌های آبرسانی در روستاها که از قبل به دلیل کمبود منابع مالی ناتمام باقی مانده بود، تکمیل شد.


نامجو ادامه داد: این‌گونه اقدامات توانست تحولات مناسبی را در روستاهای کشور ایجاد کند.


 


بخش روانی بازار ارز عامل نوسان بوده است


وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر میزان اثرپذیری نوسان‌های بازار ارز بر اقتصاد کشور به شدت کاهش یافته، بخش روانی بازار ارز را عامل نوسان‌های اخیر اعلام کرد.


شمس‌الدین حسینی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بازار ارز تحت کنترل دولت قرار دارد و ثبات در این بازار حاکم است، عامل اصلی نوسانات بازار ارز را بخش روانی آن اعلام کرد و گفت: در تلاش هستیم که این بخش را نیز با تمرکز دقیق بر روی فعل و انفعالات بازار ارز، مهار کنیم.


وی با اشاره به اینکه در گذشته و طی یک سال اخیر، برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور در بخش‌های دولتی و غیردولتی به نوعی متاثر از بازار ارز بوده، اظهار کرد: با تدابیر اتخاذشده ازسوی دولت و با توجه به درآمدهای سرشار ارزی، ضمن اینکه ارز موردنیاز برای تولیدکنندگان طی یک سال گذشته تامین شد، میزان اثرپذیری بازار ارز بر اقتصاد کشور کاهش یافت.


شمس الدین حسینی

Source Article from https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3785280